Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa navrátilce

Uznání a copyright: Zhuoxiao Wang

Poblíž města Čang-jie v čínské provincii Kan-su u hranice Vnitřního Mongolska na severní noční obloze září dobře známé hvězdy. Orion je v časných ranních hodinách 17. prosince poblíž středu jediné expozice, na které je na obloze zachycen průlet bolidu téměř tak jasného jako je žlutavý Mars vpravo. Stopa bolidu nahoře rozděluje dvojici jasných hvězd Castor a Pollux v souhvězdí Blíženců (Gemini) a načasování odpovídá druhému atmosférickému poskočení návratové kapsle Chang'e 5. Kapsle byla po přistání ve Vnitřním Mongolsku úspěšně nalezena a na Zemi dopravila asi 2 kilogramy lunárního materiálu. Vzorek odebraný nedaleko oblasti Mons Rümker v měsíčním Oceánu bouří (Oceanus Procellarum) se považuje za poměrně mladý lunární materiál. Čínská sonda Chang'e 5 byla vypuštěna 23. listopadu UT a jedná se o první zpět dopravený vzorek Měsíce od návratu sovětské Luny 24 v roce 1976.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-12-26 Severní Zimní šestiúhelník
  2. Twitter: physics5mickey
  3. Youtube.com: China's Chang'e-5 spacecraft brings home samples from moon
  4. APOD: 2020-12-05 Mons Rümker v Oceánu bouří
  5. APOD: 2020-11-27 Start Chang'e 5
  6. SkyAndTelescope.org: China’s Chang’e 5 lunar sample-return capsule has arrived safely on Earth

Štítky: Měsíc, Chang'e 5, China


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »