Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní Zimní šestiúhelník

Uznání a copyright: Petr Horálek

Prosincový nov někomu na svátky přinesl zatmění Slunce. Pozorovatelům na celé zeměkouli také přinesl tmavou noční oblohu, jako za této bezměsíčné severní zimní noci. Na scéně podél Mléčné dráhy vycházejí jasné hvězdy Zimního šestiúhelníku. Ty útulné horské chaty v zasněženém popředí jsou u vesnice Oravská Lesná na Slovensku. Nebeská světla, která dobře známý asterismus vyznačují, jsou Aldebaran, Capella, Pollux (a Castor), Procyon, Rigel a Sirius. Zimní noční obloha také ukazuje slabé mlhoviny v Orionu a nádhernou hvězdokupu Plejády. Když položíte na obrázek kurzor, nebo následujete tento odkaz, tak uvidíte spojnice Zimního šestiúhelníku.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Annular solar eclipse on December 26
  2. Astronom.cz: The Winter Hexagon over Oravska Lesna
  3. APOD: 2011-01-03 Zimní šestiúhelník nad Stagecoach v Koloradu
  4. EarthSky.org: Annular solar eclipse on December 26
  5. APOD: Orava_Duskova_WinterHexagon_0.jpg

Štítky: Asterismus, Winter Hexagon


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »