Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zimní šestiúhelník nad Stagecoach v Koloradu

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Když dokážete najít Orion, tak asi také dokážete najít Zimní šestiúhelník. Do Zimního šestiúhelníku patří jedny z nejjasnějších viditelných hvězd, které dohromady tvoří velký a snadno viditelný obrazec na pozemské zimní obloze na severní polokouli. Tyto hvězdy lze obvykle vidět dokonce i na ozářené noční obloze velkých měst, ačkoliv zde jsou na tmavší obloze nad městem Stagecoach v Koloradu v USA. Šest hvězd, které tvoří Zimní šestiúhelník, jsou Aldebaren, Capella, Castor (a Pollux), Procyon, Rigel a Sirius. Je vidět, jak středem Zimního šestiúhelníku prochází pás Mléčné dráhy a nahoře je vidět otevřená hvězdokupa Plejády. Asterismus Zimní šestiúhelník obklopuje několik souhvězdí včetně většiny ikonického, pro mnohé výchozího Orionu.

Štítky: Orion, Sirius, Winter Hexagon, Mouse over


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »