Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

List s jinovatkou a Orion

Uznání na copyright: Masahiro Miyasaka

Někdy můžete z noční oblohy udělat umění. Nahoře je v Japonsku tento měsíc vyfotografovaná malebná noční obloha za stejně malebným listem s jinovatkou. Krystalky ledu na listu se třpytí podobně jako hvězdy, které září v pozadí. Pozadí oblohy na této 48 sekundové širokoúhlé expozici je ovšem docela zajímavé a zároveň dobře známé. Zcela vlevo je vidět prolétající meteor, i když je obtížné ho najít. Vpravo dole od meteoru je vidět delší a jasnější čára letadla. Vlevo je jasná psí hvězda Sirius, nejjasnější hvězda severní oblohy. Vpravo od Síria je vidět souhvězdí Orion, včetně řady tří hvězd pásu pod červeným obrem Betelgeuse. Ta jasná skvrnka vpravo otevřená hvězdokupa Plejády. Souhvězdí Orion lze podobně uvidět na většině severní polokoule v několika následujích měsících, ovšem list s jinovatkou si musíte najít vlastní.

Štítky: Orion, Sirius, Landscape


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »