Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády a hvězdný prach

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Už jste někdy viděli hvězdokupu Plejády? Plejády jsou možná nejznámější hvězdokupou na obloze, kterou lze spatřit dokonce i ze světlem znečištěných měst. Plejády se též nazývají Sedm sester a M45, a jsou jednou z nejjasnějších a nejbližších otevřených hvězdokup. Hvězdokupa Plejády neboli (anglicky) Sedm sester uhání ve vzdálenosti 400 světelných let mračnem kosmického prachu a je dobře známa svými výraznými modrými reflekčními mlhovinami. Tento pozoruhodný širokoúhlý (3 stupně) snímek této oblasti ukazuje v centru slavnou hvězdokupu a také zvýrazňuje okolní méně známé prachové reflekční mlhoviny v oblasti, která zabírá přes 20 světelných let. Sestry hvězdy nejsou v tomto případě příbuzné s mračny kosmického prachu, tato mračna stejnou oblastí vesmíru procházejí jen náhodou.

Štítky: Prach, Plejády, Otevřená hvězdokupa


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »