Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády a hvězdný prach

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Už jste někdy viděli hvězdokupu Plejády? Plejády jsou možná nejznámější hvězdokupou na obloze, kterou lze spatřit dokonce i ze světlem znečištěných měst. Plejády se též nazývají Sedm sester a M45, a jsou jednou z nejjasnějších a nejbližších otevřených hvězdokup. Hvězdokupa Plejády neboli (anglicky) Sedm sester uhání ve vzdálenosti 400 světelných let mračnem kosmického prachu a je dobře známa svými výraznými modrými reflekčními mlhovinami. Tento pozoruhodný širokoúhlý (3 stupně) snímek této oblasti ukazuje v centru slavnou hvězdokupu a také zvýrazňuje okolní méně známé prachové reflekční mlhoviny v oblasti, která zabírá přes 20 světelných let. Sestry hvězdy nejsou v tomto případě příbuzné s mračny kosmického prachu, tato mračna stejnou oblastí vesmíru procházejí jen náhodou.

Štítky: Prach, Plejády, Otevřená hvězdokupa


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »