Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladý Měsíc a Plejády

Uznání a copyright: Pete Lawrence (Digital-Astronomy)

O podvečerní západní oblohu se 19. dubna dělil srpek mladého Měsíce s řídkými mraky a hvězdami z Plejád. Astronomické snímky dobře známých Plejád často zobrazují půvabné modré reflekční mlhoviny, ty jsou zde ale zaplašené mračny a jasným měsíčním světlem. Zatímco tři dny starý měsíc je přeexponovaný, tak na noční straně lze vidět povrchové úutvary osvětlované zemským světlem, vlastně slunečním světlem, které osvětluje Zemi. Teprve před týdnem vedle hvězd z Plejád pózovala brilantní Venuše. Venuše se pochopitelně zatím od Plejád příliš daleko nezatoulala a pořád kraluje západní obloze jako večernice.

Štítky: Plejády, Crescent moon


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »