Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladý Měsíc a Plejády

Uznání a copyright: Pete Lawrence (Digital-Astronomy)

O podvečerní západní oblohu se 19. dubna dělil srpek mladého Měsíce s řídkými mraky a hvězdami z Plejád. Astronomické snímky dobře známých Plejád často zobrazují půvabné modré reflekční mlhoviny, ty jsou zde ale zaplašené mračny a jasným měsíčním světlem. Zatímco tři dny starý měsíc je přeexponovaný, tak na noční straně lze vidět povrchové úutvary osvětlované zemským světlem, vlastně slunečním světlem, které osvětluje Zemi. Teprve před týdnem vedle hvězd z Plejád pózovala brilantní Venuše. Venuše se pochopitelně zatím od Plejád příliš daleko nezatoulala a pořád kraluje západní obloze jako večernice.

Štítky: Plejády, Crescent moon


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »