Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladý Měsíc a Plejády

Uznání a copyright: Pete Lawrence (Digital-Astronomy)

O podvečerní západní oblohu se 19. dubna dělil srpek mladého Měsíce s řídkými mraky a hvězdami z Plejád. Astronomické snímky dobře známých Plejád často zobrazují půvabné modré reflekční mlhoviny, ty jsou zde ale zaplašené mračny a jasným měsíčním světlem. Zatímco tři dny starý měsíc je přeexponovaný, tak na noční straně lze vidět povrchové úutvary osvětlované zemským světlem, vlastně slunečním světlem, které osvětluje Zemi. Teprve před týdnem vedle hvězd z Plejád pózovala brilantní Venuše. Venuše se pochopitelně zatím od Plejád příliš daleko nezatoulala a pořád kraluje západní obloze jako večernice.

Štítky: Plejády, Crescent moon


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »