Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M45: Hvězdokupa Plejády

Uznání a copyright: Robert Gendler

Plejády jsou asi nejslavnější hvězdokupou na obloze a lze je spatřit i bez triedru z hloubi světlem znečištěných měst. Plejády jsou též známé jako Kuřátka, Sedm sester nebo M45, a jsou jednou z nejjasnějších a nejbližších otevřených hvězdokup. Plejády obsahují přes 3000 hvězd, jsou asi 400 světelných let daleko a napříč mají pouhých 13 světelných let. Na fotografii nahoře jsou velice zřetelné modré reflekční mlhoviny, které obklopují jasnější hvězdy v kupě. V Plejádách byly také nalezeny slabé, nízkohmotné hvězdy zvané hnědí trpaslíci. (Redakční poznámka: Výrazné difrakční paprsky způsobuje samotný dalekohled a mohou být považovány buď za rušivé nebo naopak za estetiké vylepšení, záleží na vašem úhlu pohledu.)

Štítky: Plejády, Otevřená hvězdokupa, M45


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »