Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fáze Venuše

Uznání a copyright: Wah!

Venuše jeví fáze. Venuše se může stejně tak jako náš Měsíc jevit jako úplný disk nebo jen jako tenký srpek. Venuše, která je často nejjasnějším objektem na obloze po západu nebo před východem se jeví ale tak malá, že aby bylo možno vidět jasně její fázi, je obvykle potřeba triedr nebo malý dalekohled. Časová smyčka snímků nahoře byla pořízena v průběhu několika měsíců a ukazuje nejenom jak se mění fáze Venuše, ale také jak se mění její úhlová velikost. Uprostřed je Venuše na negativním obrázku ve fázi novu, to je ve stejné fázi jakou jevila při vzácném částečném zatmění Slunce v roce 2004.

Štítky: Venuše, Fáze, Planeta, Animated gif


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »