Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunace

Uznání a copyright: Antnio Cidad?o

Vzhled našeho Měsíce se mění z noci na noc. Tato sekvence snímků ukazuje, jak náš Měsíc vypadá v průběhu lunace, tedy během úplného lunárního cyklu. Jak Měsíc obíhá Zemi, tak se Sluncem osvětlená polovina stává nejprve čím dál více viditělná a pak zase její viditelnost klesá. Měsíc vždycky k Zemi přivrací stejnou stranu. Zdánlivá velikost Měsíce se ale trochu mění a stejně tak je zřetelně vidět kolébání zvané librace, jak se Měsíc pohybuje po své eliptické dráze. V průběhu celého cyklu se sluneční světlo odráží od Měsíce pod různými úhly a tak různě osvětluje různé útvary. Úplná lunace trvá asi 29,5 dne, o něco méně jak měsíc.

Štítky: Měsíc, Lunace, Fáze, Animated gif


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Uran

Další informace »