Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poskok Surveyoru

Uznání: Surveyor Project, NASA

Toto panorama měsíčního povrchu plného kráterů vzniklo ze snímků, které odeslal americký Surveyor. Surveyor 6 nebyl první kosmickou sondou, která uskutečnila měkké přistání na Měsíci, ale byl první, která přistála a potom zase vzlétla! Poté, co tato kosmická sonda v listopadu 1967 dosedla skoro ve středu přivrácené strany Měsíce, jí operátoři NASA vydali povel skočit. Krátké zapálení raketových motorů ji zvedlo asi 4 metry nad povrch, Surveyor se posunul asi o 2,5 metru na jednu stranu a potom zase dosednul. Úspěšné poskočení Surveyoru 6 vpodstatě znamenalo splnění hlavního cíle letů sond Surveyor - zjistit, zda je lunární terén bezpečný pro plánované přistání Apolla.

Štítky: Kosmická loď, Měsíc, Surveyor 6


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »