Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Everest z Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Co byste mohli vidět, pokud byste stáli na Marsu? Zarolujte doprava a uvidíte. Rover Spirit, který nyní jezdí po Marsu, vyšplhal na vrchol kopce a počátkem minulého měsíce pořídil v průběhu tří dnů sérii snímků, které byly digitálně spojeny do tohoto 360 stupňového panoramatu. Spirit dostal instrukce pořídit snímky se stejným rozlišením, jako člověk se zrakem 6/6. [Člověk se zrakovou ostrostí 6/12 by se vzdálenosti 6 m viděl to, co by člověk s normálním zrakem 6/6 viděl ze vzdálenosti 12 m, atd. - pozn. překl.] Úplné výsledné panoráma má v historii povrchové fotografie Marsu nevídanou úroveň podrobností a uvidíte ho po kliknutí na obrázek nahoře. Panoráma bylo pořízeno z rozhledny Husband Hill a na počest pohledu z nejvyšší hory na Zemi bylo pojmenováno panoráma Everest. V kráteru Gusev jsou vidět kameny, rezavý písek, marťanské sluneční hodiny, rozsáhlé pláně, blízké vrcholy, vzdálené vrcholy a písečné závěje. V dálce je vidět rychle se pohybující prašný vír jako nepatrná zjevení v červené, zelené nebo modré barvě, tedy v barvách filtrů použitých k výstavbě pohoto pohledu v přirozených barvách.

Štítky: Mars, Spirit rover, Everest panorama


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »