Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Marsu z Larryho vyhlídky

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Zarolujte doprava a uvidíte dech beroucí panoráma Marsu z Larryho vyhlídky (Larry's Lookout). Vyhlídka se nachází u vrcholu Husband Hill v pohoří Columbia Hills. Vrchol Husband Hill je vidět 200 metrů daleko ve středu 360° obrázku v pravých barvách. Snímky, ze kterých se skládá mosaika nahoře, pořídil rover Spirit za čtyři marťanské dny. Po pořízení sekvence snímků si Spirit opatrně vybral svoji cestu k vrcholu Husband Hill. Zcela vpravo, u vzdálených stop roveru, je nedávno zkoumaná oblast zvaná Paso Robles, u které bylo nalezeno vysoké množství síry.

Štítky: Mars, Panorama, Larry's Lookout


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »