Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rover Spirit v Inženýrských bažinách na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Je to umění? Štětcem byl rover Spirit, plátnem byla půda na Marsu a umělci byli vědci a inženýři z Mars Exploration Rover Mission. Obrázek vznikl většinou neúmyslně, tým MERS dával Spiritu instrukce primárně pro průzkum kamenů a okolí Hankovy prohlubně (Hank's Hollow) v místě, které se nazývá Inženýrské bažiny (Engineering Flats). Po vytvoření stop na zemi dostal rover Spirit povel oblast vyfotografovat spolu s ním samotným v siluetě. Oba marťanské rovery, Spirit a Opportunity, mají nyní zpátky kontakt po očekávaném výpadku rádiového spojení vzhledem k pohybu Marsu za Sluncem. NASA také oznámila prodloužení výpravy roverů o dalších šest měsíců, tak dlouho jak budou pracovat.

Štítky: Mars, Spirit, Engineering flats


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »