Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rover Spirit v Inženýrských bažinách na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Je to umění? Štětcem byl rover Spirit, plátnem byla půda na Marsu a umělci byli vědci a inženýři z Mars Exploration Rover Mission. Obrázek vznikl většinou neúmyslně, tým MERS dával Spiritu instrukce primárně pro průzkum kamenů a okolí Hankovy prohlubně (Hank's Hollow) v místě, které se nazývá Inženýrské bažiny (Engineering Flats). Po vytvoření stop na zemi dostal rover Spirit povel oblast vyfotografovat spolu s ním samotným v siluetě. Oba marťanské rovery, Spirit a Opportunity, mají nyní zpátky kontakt po očekávaném výpadku rádiového spojení vzhledem k pohybu Marsu za Sluncem. NASA také oznámila prodloužení výpravy roverů o dalších šest měsíců, tak dlouho jak budou pracovat.

Štítky: Mars, Spirit, Engineering flats


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »