Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá noc v La Silla

Uznání: Nico Housen, European Southern Observatory

Za jasných a bezměsíčných nocí hvězdy nad vysokohorskou astronomickou observatoří La Silla stále svítí s plnou silou. Tento nádherný pohled na oblohu pořídil softwarový inženýr ESO Nico Housen při své nedávné návštěvě tohoto prvního místa Evropské jižní observatoře (European Southern Observatory - ESO) postaveného na vrcholku hory v Chile. Tímto skvělým snímkem se vine rovina naší Galaxie Mléčná dráha spolu se slabými hvězdami a tmavými prachovými mračny, které je obtížné uvidět ze světlem znečištěných oblastí. V popředí je vyleštěná parabola 15m antény švédského a ESO submilimetrového dalekohledu (nyní vyřazen z provozu). Za ním je v siluetě proti světlu hvězd vidět kopule 3,6m dalekohledu, jednoho z největších optických přístrojů v La Silla. Výhled za fotografem je vidět obrácený i s tmavým obzorem, který visí nad Mléčnou dráhou a hvězdnatou nocí, jelikož se odráží ve sběrném zrcadlovitém povrchu mísy.

Štítky: Mléčná dráha, Dalekohled, Observatoř


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »