Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá noc v La Silla

Uznání: Nico Housen, European Southern Observatory

Za jasných a bezměsíčných nocí hvězdy nad vysokohorskou astronomickou observatoří La Silla stále svítí s plnou silou. Tento nádherný pohled na oblohu pořídil softwarový inženýr ESO Nico Housen při své nedávné návštěvě tohoto prvního místa Evropské jižní observatoře (European Southern Observatory - ESO) postaveného na vrcholku hory v Chile. Tímto skvělým snímkem se vine rovina naší Galaxie Mléčná dráha spolu se slabými hvězdami a tmavými prachovými mračny, které je obtížné uvidět ze světlem znečištěných oblastí. V popředí je vyleštěná parabola 15m antény švédského a ESO submilimetrového dalekohledu (nyní vyřazen z provozu). Za ním je v siluetě proti světlu hvězd vidět kopule 3,6m dalekohledu, jednoho z největších optických přístrojů v La Silla. Výhled za fotografem je vidět obrácený i s tmavým obzorem, který visí nad Mléčnou dráhou a hvězdnatou nocí, jelikož se odráží ve sběrném zrcadlovitém povrchu mísy.

Štítky: Mléčná dráha, Dalekohled, Observatoř


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »