Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá noc v La Silla

Uznání: Nico Housen, European Southern Observatory

Za jasných a bezměsíčných nocí hvězdy nad vysokohorskou astronomickou observatoří La Silla stále svítí s plnou silou. Tento nádherný pohled na oblohu pořídil softwarový inženýr ESO Nico Housen při své nedávné návštěvě tohoto prvního místa Evropské jižní observatoře (European Southern Observatory - ESO) postaveného na vrcholku hory v Chile. Tímto skvělým snímkem se vine rovina naší Galaxie Mléčná dráha spolu se slabými hvězdami a tmavými prachovými mračny, které je obtížné uvidět ze světlem znečištěných oblastí. V popředí je vyleštěná parabola 15m antény švédského a ESO submilimetrového dalekohledu (nyní vyřazen z provozu). Za ním je v siluetě proti světlu hvězd vidět kopule 3,6m dalekohledu, jednoho z největších optických přístrojů v La Silla. Výhled za fotografem je vidět obrácený i s tmavým obzorem, který visí nad Mléčnou dráhou a hvězdnatou nocí, jelikož se odráží ve sběrném zrcadlovitém povrchu mísy.

Štítky: Mléčná dráha, Dalekohled, Observatoř


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »