Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa v Peci v pohybu

Uznání: C. A. Scharf, D. R. Zurek, M. Bureau (Columbia Univ.), CXC, NASA

Tento rentgenový snímek ve falešných barvách připomíná populární obrázky nádherné hvězdokupy Plejády, která se nachází v naší vlastní Mléčné dráze, ve skutečnosti ale zkoumá střed mnohem rozlehlejší kosmické rodiny kupu galaxií v Peci (Fornax), vzdálenou asi 65 miliónů světelných let. Kompozitní snímek kupy, která má skoro 900 000 světelných let, z observatoře Chandra ukazuje vysokoenergetické emise z několika obřích galaxií poblíž středu kupy v Peci a nesmírné, difuzní mračno horkého plynu, který emituje rentgenové záření. Celkově se zdá, že se na tomto pohled horký plyn v kupě táhne nahoru vlevo. A proto se tedy astronomové domnívají, že se jádro kupy v Peci pohybuje doprava dolů a potkává se s mezigalaktickým větrem, jak se žene větším a méně hustým mračnem materiálu. Zdá se, že se galaxie z jádra kupy v Peci spolu s jiným uskupením galaxií viditelným na okraji kupy, pohybují ke společnému bodu, ke kterému je přitahuje v této oblasti dominantní gravitace neviditelných útvarů z temné hmoty.

Štítky: Temní hmota, Rentgenový, Kupa galaxií, Fornax


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »