Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa v Peci v pohybu

Uznání: C. A. Scharf, D. R. Zurek, M. Bureau (Columbia Univ.), CXC, NASA

Tento rentgenový snímek ve falešných barvách připomíná populární obrázky nádherné hvězdokupy Plejády, která se nachází v naší vlastní Mléčné dráze, ve skutečnosti ale zkoumá střed mnohem rozlehlejší kosmické rodiny kupu galaxií v Peci (Fornax), vzdálenou asi 65 miliónů světelných let. Kompozitní snímek kupy, která má skoro 900 000 světelných let, z observatoře Chandra ukazuje vysokoenergetické emise z několika obřích galaxií poblíž středu kupy v Peci a nesmírné, difuzní mračno horkého plynu, který emituje rentgenové záření. Celkově se zdá, že se na tomto pohled horký plyn v kupě táhne nahoru vlevo. A proto se tedy astronomové domnívají, že se jádro kupy v Peci pohybuje doprava dolů a potkává se s mezigalaktickým větrem, jak se žene větším a méně hustým mračnem materiálu. Zdá se, že se galaxie z jádra kupy v Peci spolu s jiným uskupením galaxií viditelným na okraji kupy, pohybují ke společnému bodu, ke kterému je přitahuje v této oblasti dominantní gravitace neviditelných útvarů z temné hmoty.

Štítky: Temní hmota, Rentgenový, Kupa galaxií, Fornax


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »