Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa v Peci v pohybu

Uznání: C. A. Scharf, D. R. Zurek, M. Bureau (Columbia Univ.), CXC, NASA

Tento rentgenový snímek ve falešných barvách připomíná populární obrázky nádherné hvězdokupy Plejády, která se nachází v naší vlastní Mléčné dráze, ve skutečnosti ale zkoumá střed mnohem rozlehlejší kosmické rodiny kupu galaxií v Peci (Fornax), vzdálenou asi 65 miliónů světelných let. Kompozitní snímek kupy, která má skoro 900 000 světelných let, z observatoře Chandra ukazuje vysokoenergetické emise z několika obřích galaxií poblíž středu kupy v Peci a nesmírné, difuzní mračno horkého plynu, který emituje rentgenové záření. Celkově se zdá, že se na tomto pohled horký plyn v kupě táhne nahoru vlevo. A proto se tedy astronomové domnívají, že se jádro kupy v Peci pohybuje doprava dolů a potkává se s mezigalaktickým větrem, jak se žene větším a méně hustým mračnem materiálu. Zdá se, že se galaxie z jádra kupy v Peci spolu s jiným uskupením galaxií viditelným na okraji kupy, pohybují ke společnému bodu, ke kterému je přitahuje v této oblasti dominantní gravitace neviditelných útvarů z temné hmoty.

Štítky: Temní hmota, Rentgenový, Kupa galaxií, Fornax


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »