Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Železné Slunce

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Obrázek Slunce nahoře byl zachycen v ultrafialovém světle emitovaném jedenáctkrát ionizovaným železem při teplotách přes 2 milióny stupňů Farenheita 22. září 2001, v den podzimního slunovratu. Snímek pořídila kamera EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO, která trvale pozoruje Slunce. Jedenáctkrát ionizovaným železem se míní atomy železa s jedenácti odtrženými elektrony. Elektrony jsou održeny zuřivými srážkami s jinými atomy a elektrony, které nastávají za extrémních teplot ve sluneční koroně. Jelikož elektrony mají negativní náboj, tak výsledné ionizované atomy mají vysoký pozitivní náboj. Astronomové zapisují jedenáctkrát ionizované železo zkratkou "Fe XII", chemickou značku železa následuje římské číslo 12 (Fe I je neutrální železo).

Štítky: Slunce, Ultrafialový, Ionize, Ion, Iron


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »