Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Železné Slunce

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Obrázek Slunce nahoře byl zachycen v ultrafialovém světle emitovaném jedenáctkrát ionizovaným železem při teplotách přes 2 milióny stupňů Farenheita 22. září 2001, v den podzimního slunovratu. Snímek pořídila kamera EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO, která trvale pozoruje Slunce. Jedenáctkrát ionizovaným železem se míní atomy železa s jedenácti odtrženými elektrony. Elektrony jsou održeny zuřivými srážkami s jinými atomy a elektrony, které nastávají za extrémních teplot ve sluneční koroně. Jelikož elektrony mají negativní náboj, tak výsledné ionizované atomy mají vysoký pozitivní náboj. Astronomové zapisují jedenáctkrát ionizované železo zkratkou "Fe XII", chemickou značku železa následuje římské číslo 12 (Fe I je neutrální železo).

Štítky: Slunce, Ultrafialový, Ionize, Ion, Iron


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »