Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M24: Hvězdné pole ve Střelci

Uznání a copyright: Fred Calvert & adam block, NOAO, AURA, NSF

V rovině naší galaxie Mléčné dráhy se nachází mnoho hvězdných polí bohatých na mračna hvězd, prachu a plynu. Zaprvé a především na snímku nahoře jsou vidět milióny hvězd, z nichž se mnohé podobají našemu Slunci. Přes snímek probíhají obrovská vlákna tmavého mezihvězdného prachu a brání světlu miliónů dalších hvězd v celé naší Galaxii. Jasná červená oblast vlevo je emisní mlhovina Omega tvořená většinou horkým vodíkem, též známá jako M17. Malá jasná skupinka hvězd u středu snímku je otevřená hvězdokupa M18, zatímco dlouhý jasný pruh hvězd hned napravo od středu je M24. Úplně vpravo je na snímku pitoreskní červená emisní mlhovina IC 1283 doprovázená dvěma reflekčními mlhovinami NGC 6589 a NGC 6590. Tyto objekty jsou vidět i malými dalekohledy v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Sagittarius, M24


10. vesmírný týden 2026

10. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 3. do 8. 3. 2026. Měsíc bude v úplňku. Za soumraku je dobře vidět Venuše, která se potká se Saturnem a Neptunem. Vysoko pod Plejádami je Uran a v Blížencích výrazný Jupiter. Aktivita Slunce nízká, ale už vidíme i nějaké skvrny. V týdnu nastává ideální okno viditelnosti komety Wierzchos. Nejlepší snímky komety 3I/ATLAS ze sondy JUICE publikovala Evropská vesmírná agentura. NASA nechala zavést raketu SLS k opravám héliového okruhu horního stupně a oznámila změny v programu Artemis. Po rekordně dlouhé době 187 dnů se vrátil níkladní Dragon z ISS. Před 35 lety prolétlo hejno kosmických sond poblíž jádra Halleyovy komety. Nejblíže a nejlepší snímky přinesla mise Giotto.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Po delší době Venuše jako Večernice nad západním obzorem

Další informace »