Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu mlhoviny Omega

Uznání: ACS Science & Engineering Team, NASA

V hloubách temných mračen prachu a molekulárního plynu známých jako mlhovina Omega vznikají nadále hvězdy. Snímek nahoře z nově instalované kamery Advanced Camera for Surveys na kosmickém dalekohledu Hubble Space Telescope ukazuje ve slavné hvězdotvorné oblasti dosud nevídané podrobnosti. Tmavá prachová vlákna, která se proplétají středem mlhoviny Omega, se vytvářela v atmosférách chladných obřích hvězd a ve troskách z výbuchů supernov. Červené a modré odstíny pocházejí ze zářícího plynu zahřívaného radiací okolních masivních hvězd. Světelné body jsou samotné mladé hvězdy, některé jasnější jak 100 Sluncí. Tmavé globule dokonce označují mladší soustavy, mračen plynu a prachu, které zrovna nyní kondenzují za vzniku hvězd a planet. Mlhovina Omega leží asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Zobrazená oblast má průměr asi 3000 krát větší jak naše Sluneční soustava.

Štítky: Omega Nebula, HST ACS


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »