Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Holografický princip

Uznání obrazu a copyright: E. Winfree, K. Fleischer, A. Barr et al. (Caltech)

Není obraz lepší jak tisíce slov? Podle holografického principu je nejvíc informací, které lze získat z tohoto obrázku na běžném monitoru 3 x 1065 bitů. Dosud nedokázaný holografický princip říká, že existuje maximální množství informačního obsahu v oblasti přiléhající kterémukoliv povrchu. Odtud intuitivně plyne, že informační obsah uvnitř místnosti nezáleží na jejím objemu, ale na ploše ohraničujících stěn. Princip vychází z myšlenky, že Planckova délka, měřítko délky tam, kde začíná kvantová mechanika převažovat nad klasickou gravitací, je jednou stranou oblasti, která může obsahovat pouze zhruba jeden bit informace. Omezení poprvé postuloval v roce 1993 fyzik Gerard Hooft. Princip lze vyvodit generalizací zdánlivě vzdálené spekulace, že informace obsažená v černé díře je dána nikoliv jejím uzavřeným objemem, ale obsahem povrchu jejího horizontu událostí. Pojem "holografický" pochází z analogie hologramu, kdy se třírozměrné obrazy vytváří projekcí světla přes rovinnou desku. Ovšem pozor, jsou lidé, kteří při pohledu na snímek nahoře nevidí 3 x 1065 bitů, ale zato mohou uvidět čajník.

Štítky: Holographic Principle, SIRDS


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »