Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přes Saturnův prstenec C je vidět

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jsou Saturnovy prstence průhledné? Sonda Cassini, která nedávno vstoupila na oběžnou dráhu kolem Saturna potvrdila, že některé Saturnovy prstence jsou více průhledné než jiné. Na snímku nahoře je vidět odshora dolů Saturnovy hlavní prstence A, B a C promítnuté na obří plynnou planetu. A ačkoliv prstenec B přes horní část snímku je neprůhledný, tak nížeji lze přes prstenec C jasně vidět vrcholky mraků. Průsvitnost prstence C asi znamená, že je méně hustě zaplněn částicemi, než prstenec B. Snímek nahoře byl pořízen 30. června, když byla sonda Cassini od Saturna vzdálená 7 miliónů kilometrů.

Štítky: Saturn, Prstence, C-ring


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »