Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přes Saturnův prstenec C je vidět

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jsou Saturnovy prstence průhledné? Sonda Cassini, která nedávno vstoupila na oběžnou dráhu kolem Saturna potvrdila, že některé Saturnovy prstence jsou více průhledné než jiné. Na snímku nahoře je vidět odshora dolů Saturnovy hlavní prstence A, B a C promítnuté na obří plynnou planetu. A ačkoliv prstenec B přes horní část snímku je neprůhledný, tak nížeji lze přes prstenec C jasně vidět vrcholky mraků. Průsvitnost prstence C asi znamená, že je méně hustě zaplněn částicemi, než prstenec B. Snímek nahoře byl pořízen 30. června, když byla sonda Cassini od Saturna vzdálená 7 miliónů kilometrů.

Štítky: Saturn, Prstence, C-ring


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »