Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přes Saturnův prstenec C je vidět

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jsou Saturnovy prstence průhledné? Sonda Cassini, která nedávno vstoupila na oběžnou dráhu kolem Saturna potvrdila, že některé Saturnovy prstence jsou více průhledné než jiné. Na snímku nahoře je vidět odshora dolů Saturnovy hlavní prstence A, B a C promítnuté na obří plynnou planetu. A ačkoliv prstenec B přes horní část snímku je neprůhledný, tak nížeji lze přes prstenec C jasně vidět vrcholky mraků. Průsvitnost prstence C asi znamená, že je méně hustě zaplněn částicemi, než prstenec B. Snímek nahoře byl pořízen 30. června, když byla sonda Cassini od Saturna vzdálená 7 miliónů kilometrů.

Štítky: Saturn, Prstence, C-ring


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »