Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohlednutí na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Na snímku nahoře lze do daleka vysledovat cestu roveru Spirit na Marsu. Spirit už překřižoval kilometry plání pokrytých kamením a pískem, přiblížil se k okraji kráteru s průměrem 200 metrů a vystoupal na řadu kopců. Cesta Spiritu nebyla jenom dobrodružná ale i objevná. Spirit přistál počátkem tohoto roku uvnitř rozlehlého kráteru Gusev a spolu se svým dvojčetem Opportunity na opačné straně planety odhalil klíčový důkaz starodávné vody na Marsu. Nedávný objev minerálu goethit, který je na Zemi vzniká jenom za přítomnosti vody, důkaz jen posílil. Spirit a Opportunity na rudé planetě pokračují v hledání dalších a podrobnějších stop k odkrytí dávné minulosti Marsu.

Štítky: Mars, Voda, Tracks


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »