Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ramena NGC 7424

Uznání: VIMOS / VLT, European Southern Observatory

Impozantní, zavinutá ramena jsou na tomto čelním pohledu na spirální galaxii NGC 7424 s výraznou centrální příčkou skoro uhrančivá. Tento vesmírný ostrov, který se nachází v protáhlém souhvězdí Jeřába (Grus) a je asi 40 miliónů světelných let daleko, měří asi 100 000 světelných let a to jej činí nápadně podobným naší vlastní Mléčné dráze. Při pozorování zavinutých ramen lze uvidět mnoho jasných modravých kup, které jsou plné hmotných mladých hvězd. Samotné hvězdokupy mají v průměru stovky světelných let. A zatímco se v ramenech NGC 7424 rodí hmotné hvězdy, tak tam také umírají. Za povšimnutí stojí, že v této galaxii došlo k silné hvězdné explozi, supernově SN 2001ig, která zeslábla ještě předtím, než Evropská jižní observatoř pořídila tento hloubkový snímek.

Štítky: Supernova, Spirální galaxie, Spirála s příčkou, Ngc 7424


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »