Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometeus a Saturnovy prstence

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Prometeus byl v řecké mytologii znám tím, že bohům ukradl oheň. Příběh mnohem modernějšího Prometea se ironicky může stát známým také pro krádež, ale tentokrát pro krádež ledových částic ze Saturnových prstenců. Tento záhadně vyhlížející snímek z kosmické sondy Cassini ukazuje 100 kilometrů dlouhý Saturnův měsíc Prometeus, který obíhá u vnitřního okraje Saturnova prstence F. Na tomto detailním pohledu lze jasně rozeznat měsíc bramborovitého tvaru a mnohonásobné žíly úzkého prstence F. Ukazuje také slabou žilku materiálu, který spojuje Prometea s prstenci. Jednou z možností je, že přítažlivost malého měsíčku opravdu z prstenců vytahuje částice a má vliv na vznik mezer a kliček, které jsou vidět ve struktuře prstenců.

Štítky: Saturn, Prstence, Prometheus, Shepherd moon


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »