Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometeus a Saturnovy prstence

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Prometeus byl v řecké mytologii znám tím, že bohům ukradl oheň. Příběh mnohem modernějšího Prometea se ironicky může stát známým také pro krádež, ale tentokrát pro krádež ledových částic ze Saturnových prstenců. Tento záhadně vyhlížející snímek z kosmické sondy Cassini ukazuje 100 kilometrů dlouhý Saturnův měsíc Prometeus, který obíhá u vnitřního okraje Saturnova prstence F. Na tomto detailním pohledu lze jasně rozeznat měsíc bramborovitého tvaru a mnohonásobné žíly úzkého prstence F. Ukazuje také slabou žilku materiálu, který spojuje Prometea s prstenci. Jednou z možností je, že přítažlivost malého měsíčku opravdu z prstenců vytahuje částice a má vliv na vznik mezer a kliček, které jsou vidět ve struktuře prstenců.

Štítky: Saturn, Prstence, Prometheus, Shepherd moon


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »