Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometeus a Saturnovy prstence

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Prometeus byl v řecké mytologii znám tím, že bohům ukradl oheň. Příběh mnohem modernějšího Prometea se ironicky může stát známým také pro krádež, ale tentokrát pro krádež ledových částic ze Saturnových prstenců. Tento záhadně vyhlížející snímek z kosmické sondy Cassini ukazuje 100 kilometrů dlouhý Saturnův měsíc Prometeus, který obíhá u vnitřního okraje Saturnova prstence F. Na tomto detailním pohledu lze jasně rozeznat měsíc bramborovitého tvaru a mnohonásobné žíly úzkého prstence F. Ukazuje také slabou žilku materiálu, který spojuje Prometea s prstenci. Jednou z možností je, že přítažlivost malého měsíčku opravdu z prstenců vytahuje částice a má vliv na vznik mezer a kliček, které jsou vidět ve struktuře prstenců.

Štítky: Saturn, Prstence, Prometheus, Shepherd moon


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »