Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometeus a Saturnovy prstence

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Prometeus byl v řecké mytologii znám tím, že bohům ukradl oheň. Příběh mnohem modernějšího Prometea se ironicky může stát známým také pro krádež, ale tentokrát pro krádež ledových částic ze Saturnových prstenců. Tento záhadně vyhlížející snímek z kosmické sondy Cassini ukazuje 100 kilometrů dlouhý Saturnův měsíc Prometeus, který obíhá u vnitřního okraje Saturnova prstence F. Na tomto detailním pohledu lze jasně rozeznat měsíc bramborovitého tvaru a mnohonásobné žíly úzkého prstence F. Ukazuje také slabou žilku materiálu, který spojuje Prometea s prstenci. Jednou z možností je, že přítažlivost malého měsíčku opravdu z prstenců vytahuje částice a má vliv na vznik mezer a kliček, které jsou vidět ve struktuře prstenců.

Štítky: Saturn, Prstence, Prometheus, Shepherd moon


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »