Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimas, prstence a stíny

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Ledový měsíc Mimas září ve slunečním světle nad širokým stínem přes plynového obra Saturna. Na tomto pozoruhodném snímku z kosmické sondy Cassini je maličký Mimas vpravo nahoře. Hustý Saturnův prstenec B vrhá široký stín přes celou planetu a po ním je řada úchvatných, tenoučkých stínů ze Saturnova vnitřního prstence C. Zatímco prstence B a C zde už jinak nejsou viditelné, tak vespod obrázku se nachází velice úzký vnější prstenec F a, stejně jako úseč částečně průsvitného prstence A se svým 300 kilometrů širokým Enckeho dělením, které překřižuje stíny prstenců. Přes mnohem větší Cassiniho dělení, které odděluje prstence A a B, proudí sluneční světlo a způsobuje jasný pás, který je vidět nad Mimasem. Samotné Cassiniho dělení je hned pod spodkem tohoto oříznutého pohledu. Mimas, který obíhá daleko za Saturnovým prstencem F, má průměr zhruba 400 kilometrů.

Štítky: Mimas, Saturn moon, Saturn ring


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »