Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův měsíc Dione z Cassiniho

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co způsobuje jasné pruhy na Dione? K nalezení odpovědi by nám mohly pomoci nedávné a nejspíše také příští snímky tohoto neobvyklého měsíce z automatické kosmické sondy Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. Snímek nahoře byl pořízen koncem října ze vzdálenosti asi jednoho miliónu kilometrů. Jasné pruhy probíhají přes některé z mnoha kráterů na Dione, což naznačuje, že procesy, které je vytvořily nastaly až po impaktech, kterými vznikly krátery. Dione se skládá většinou z vodního ledu, ale jeho poměrně vysoká hustota ukazuje, že uvnitř obsahuje dost horniny. Dione objevil v roce 1684 Giovanni Cassini. Kosmická sonda Cassini má fotografovat Dione s vyšším rozlišením v polovině prosince. Nyní zůstávají snímky Dione s nejvyšším rozlišením ty, které pořídila v roce 1980 prolétající sonda Voyager.

Štítky: Saturn, Cassini, Dione


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »