Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Efekt jezerního sněhu na Zemi

Uznání: SeaWiFS Project, NASA

Co je to za podivné mraky, které se táhnou od těchto jezer? Mraky způsobuje studený vzduch, který se pohybuje nad teplou vodou a vyvolává pásma sněhu z jezerního efektu. Stoupající pásma vlhkého, teplého vzduchu, ze kterého sněží sníh z jezerního efektu se střídá s jasnými pásy klesajícího studeného vzduchu. V zimě mohou taková pásma vytvářet o stovky centimetrů sněhu více než oblasti proti směru větru vzdálené jen stovky kilometrů. Během sněžení sněhu z jezerního efektu byl 5. prosince 2000 pokryt prakticky celý stát Michigan, USA. Studený jihovýchodní vítr nad Velkými jezery Hořejší a Michigan vytvořil neobvyklá mračna. Snímek nahoře pořídila družice NASA SeaWiFS.

Štítky: Sníh, Země


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »