Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Efekt jezerního sněhu na Zemi

Uznání: SeaWiFS Project, NASA

Co je to za podivné mraky, které se táhnou od těchto jezer? Mraky způsobuje studený vzduch, který se pohybuje nad teplou vodou a vyvolává pásma sněhu z jezerního efektu. Stoupající pásma vlhkého, teplého vzduchu, ze kterého sněží sníh z jezerního efektu se střídá s jasnými pásy klesajícího studeného vzduchu. V zimě mohou taková pásma vytvářet o stovky centimetrů sněhu více než oblasti proti směru větru vzdálené jen stovky kilometrů. Během sněžení sněhu z jezerního efektu byl 5. prosince 2000 pokryt prakticky celý stát Michigan, USA. Studený jihovýchodní vítr nad Velkými jezery Hořejší a Michigan vytvořil neobvyklá mračna. Snímek nahoře pořídila družice NASA SeaWiFS.

Štítky: Sníh, Země


43. vesmírný týden 2020

43. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 10. do 25. 10. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Na ISS dorazila nová tříčlenná posádka v Sojuzu MS-17. SpaceX připravuje test třímotorové Starhip. Blue Origin provedla po delší odmlce další suborbitální let New Shepard. Sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše. Proběhl start s družicemi Starlink (č. 13) a brzy má letět další. Před 45 lety probíhal úspěšně výzkum Venuše sondami Veněra 9 a 10, které také pořídily první snímky povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars 21.10.2020

Newton 150/750 + ZWO camera ASI 178 + Barlow 2x

Další informace »