Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Efekt jezerního sněhu na Zemi

Uznání: SeaWiFS Project, NASA

Co je to za podivné mraky, které se táhnou od těchto jezer? Mraky způsobuje studený vzduch, který se pohybuje nad teplou vodou a vyvolává pásma sněhu z jezerního efektu. Stoupající pásma vlhkého, teplého vzduchu, ze kterého sněží sníh z jezerního efektu se střídá s jasnými pásy klesajícího studeného vzduchu. V zimě mohou taková pásma vytvářet o stovky centimetrů sněhu více než oblasti proti směru větru vzdálené jen stovky kilometrů. Během sněžení sněhu z jezerního efektu byl 5. prosince 2000 pokryt prakticky celý stát Michigan, USA. Studený jihovýchodní vítr nad Velkými jezery Hořejší a Michigan vytvořil neobvyklá mračna. Snímek nahoře pořídila družice NASA SeaWiFS.

Štítky: Sníh, Země


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »