Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

I Zwicky 18: mladá galaxie

Uznání: Y. Izotov (Main Astronomical Obs., Kyiv, Ukraine) T. Thuan (Univ. Virginia) ESA, NASA

Mléčná dráha je obyčejná, 12 miliard let stará spirální galaxie, zatímco naše Slunce, teprve ve středním věku, je staré asi 4,5 miliardy let. Zato ale všechny hvězdy v trpasličí galaxii I Zwicky 18 jsou mladší. Podle obrazových údajů z dalekohledu Hubble Space Telescope první poryv vznikání hvězd nastal před 500 milióny let, což ji činí asi nejmladší známou galaxií. Jasné uzlíky na tomto snímku jsou dvě velké hvězdotvorné oblasti I Zwicky 18 a jsou ponořené do rozpínajících se vláken zářivého mezihvězdného plynu. Mnohem starší galaxie rozeseté v pozadí se jeví jako malé červené skvrnky a těsně za horním pravým rohem tohoto oříznutého snímku ještě leží doprovodná galaxie. Astronomové věří, že maličká I Zwicky 18 se podobá nejranněji vzniklým galaxiím, ale také by chtěli rozumět tomu, jak může být tak mladá galaxie jen 45 miliónů světelných let daleko a přitom být obklopená dospělými galaxiemi ve stárnoucím Vesmíru. Tato maličká galaxie má sama napříč asi 3000 světelných let.

Štítky: Trpasličí galaxie, Galaxy evolution, Age of the universe


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Jupiter nad Jihlavou

Měsíc a Jupiter

Další informace »