Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odlesk Merope

Uznání: George H. Herbig & Theodore Simon (IfA, U. Hawaii), Hubble Heritage Team, NASA

Tento toulavý mrak plynu a prachu v dobře známé hvězdokupě Plejády pomalu ničí světlo hvězd. Hvězda Merope se nachází těsně mimo levý horní okraj tohoto snímku, který pochází z dalekohledu Hubble Space Telescope. Toto mračno známé jako IC 349 i hvězda existovaly milióny let. Ovšem v minulých 100 000 letech se část mraku náhodou posunula tak blízko k hvězdě, na pouhý 3500 násobek vzdálenosti Země Slunce, že samotné hvězdné světlo má výrazný účinek. Tlak světla hvězdy z reflekční mlhoviny výrazně vypuzuje prach a menší prachové částice jsou vypuzovány silněji. Nakonec se části mračna rozvrstvily a směřují od Merope, přičemž nejbližší částice jsou nejtěžší a nejméně na ně působí tlak záření. Dlouhodobým výsledkem bude úplná destrukce prachu energetickým zářením.

Štítky: Reflekční mlhovina, Plejády, Merope


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »