Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odlesk Merope

Uznání: George H. Herbig & Theodore Simon (IfA, U. Hawaii), Hubble Heritage Team, NASA

Tento toulavý mrak plynu a prachu v dobře známé hvězdokupě Plejády pomalu ničí světlo hvězd. Hvězda Merope se nachází těsně mimo levý horní okraj tohoto snímku, který pochází z dalekohledu Hubble Space Telescope. Toto mračno známé jako IC 349 i hvězda existovaly milióny let. Ovšem v minulých 100 000 letech se část mraku náhodou posunula tak blízko k hvězdě, na pouhý 3500 násobek vzdálenosti Země Slunce, že samotné hvězdné světlo má výrazný účinek. Tlak světla hvězdy z reflekční mlhoviny výrazně vypuzuje prach a menší prachové částice jsou vypuzovány silněji. Nakonec se části mračna rozvrstvily a směřují od Merope, přičemž nejbližší částice jsou nejtěžší a nejméně na ně působí tlak záření. Dlouhodobým výsledkem bude úplná destrukce prachu energetickým zářením.

Štítky: Reflekční mlhovina, Plejády, Merope


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »