Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odlesk Merope

Uznání: George H. Herbig & Theodore Simon (IfA, U. Hawaii), Hubble Heritage Team, NASA

Tento toulavý mrak plynu a prachu v dobře známé hvězdokupě Plejády pomalu ničí světlo hvězd. Hvězda Merope se nachází těsně mimo levý horní okraj tohoto snímku, který pochází z dalekohledu Hubble Space Telescope. Toto mračno známé jako IC 349 i hvězda existovaly milióny let. Ovšem v minulých 100 000 letech se část mraku náhodou posunula tak blízko k hvězdě, na pouhý 3500 násobek vzdálenosti Země Slunce, že samotné hvězdné světlo má výrazný účinek. Tlak světla hvězdy z reflekční mlhoviny výrazně vypuzuje prach a menší prachové částice jsou vypuzovány silněji. Nakonec se části mračna rozvrstvily a směřují od Merope, přičemž nejbližší částice jsou nejtěžší a nejméně na ně působí tlak záření. Dlouhodobým výsledkem bude úplná destrukce prachu energetickým zářením.

Štítky: Reflekční mlhovina, Plejády, Merope


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »