Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sonda Deep Impact uhání ke kometě

Drawing Credit: Pat Rawlings, U. Md., JPL, NASA

Co se stane, když vrazíte do komety? O této otázce uvažovali astronomové, když navrhovali v lednu vypuštěnou sondu Deep Impact. Kosmická sonda Deep Impact dospěje nadcházejícího 4. července ke svému cíli, ke kometě Tempel 1 a k jejímu povrchu vypustí impaktor pětkrát hmotnější jak člověk. Mateřská loď bude fotografovat výsledek. Vzniklý kráter by mohl prozradit, jak je Tempel 1 utvářena. Pokud by například kometa Tempel 1 byla extrémně volnou hromadou trosek, tak by impaktor zanechal jen malý nebo nerozeznatelný kráter. Na druhou stranu, pokud je povrch komety poměrně pevný, tak vlny z impaktoru by mohly zanechat poměrně velký kráter. K předpovědi velikosti výsledného kráteru byla vyhlášena i soutěž. Na snímku nahoře je umělcova představa setkání sondy a komety.

Štítky: Kosmická loď, Kometa, Tempel 1, Deep impact


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »