Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Původ zlata

Uznání kresby: Stephan Rosswog (University of Leicester) et al., UKAFF

Odkud pochází zlato ve vašich špercích? Nikdo si není zcela jistý. Relativní průměrný výskyt zlata v naší sluneční soustavě se jeví vyšší, než jak mohl vzniknout v ranném vesmíru, ve hvězdách a dokonce i v typických explozích supernov. Někteří astronomové nyní navrhují, že na neutrony bohaté těžké prvky jako je zlato mohly být nejsnáze vytvořeny ve vzácných, na neutrony bohatých explozích, při srážkách neutronových hvězd. Na snímku nahoře je jedno políčko z počítačové animace, která popisuje dvě neutronové hvězdy, které se k sobě po spirále přibližují ke srážce. Jelikož se o srážkách neutronových hvězd také uvažuje jako o zdrojích krátce trvajících gama vzplanutí, tak je možné, že už vlastníte suvenýr z jedné z nejsilnějších explozí ve vesmíru.

Štítky: Gamma ray bursts, Gold, Neutron stars


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »