Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostřejší pohled na NGC 3370

Uznání: Hubble Heritage Team, A. Riess (STScI) NASA

Spirální galaxie NGC 3370 je co do velikosti a celkového vzhledu podobná naší vlastní Mléčné dráze a nachází se asi 100 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Lva (Leo). Kamera Advanced Camera for Surveys Hubblova kosmického dalekohledu ji zde zachytila do skvělých podrobností jako velkou, krásnou, zepředu viděnou spirálu, která nejen že upoutá pozornost, ale ostrý obraz také ukazuje působivé množství galaxií v pozadí, které se rozprostírají v ještě vzdálenějším vesmíru. Obraz NGC 3370 se ukázal být natolik ostrý, že bylo možné studovat hvězdy známé jako cefeidy, které lze využít pro přesné určení galaktické vzdálenosti. NGC 3370 byla k tomuto výzkumu vybrána také proto, protože v roce 1994 se stala hostitelem dobře prostudované hvězdné exploze - supernovy typu Ia. Kombinace známé vzdálenosti této standardní svíčky - supernovy, založené na měření cefeid s pozorováním supernov v ještě větších vzdálenostech, může ukázat velikost a rychlost rozpínání samotného Vesmíru.

Štítky: Cefeida, Distance scale, Supernova, Spirální galaxie, Ngc3370


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »