Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři kilometry nad Titanem

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Co viděla sonda Huygens při sestupu na Saturnův měsíc Titan? Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, v lednu uvolnila sondu k proniknutí hustých vrstev mraků jednoho z nejzáhadnějších měsíců ve sluneční soustavě. Když pak sonda klesala, tak pod mraky pořizovala snímky blížícího se povrchu, stejně tak jako několik snímků ze samotného povrchu. Tato perspektiva nahoře z výšky 3000 m vznikla digitálním spojením a přizpůsobením měřítka množství snímků. Stereografická projekce nahoře ukazuje 360° pohled na povrch Titanu. Jasné oblasti na obrázku nahoře a vlevo jsou považovány za poměrně vyvýšené a protkané odtokovými kanály vymletými řekami metanu. Hypotéza pokládá jasné útvary napravo za hřebeny z ledového štěrku. Zdá se, že šipkou vyznačené Huygensovo místo přistání, spočívá na tmavém jezerním dnu, které bylo kdysi napájeno velkým tmavým tokovým kanálem nalevo. Sonda Huygens nečekaně vydržela na Titanově drsném povrchu tři dlouhé hodiny.

Štítky: Cassini, Titan, Huygens


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails nad Šacberkem

Canon EOS 5D MIII, Sigma 150-600mm C, složeno ve Startrails 2.3

Další informace »