Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři kilometry nad Titanem

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Co viděla sonda Huygens při sestupu na Saturnův měsíc Titan? Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, v lednu uvolnila sondu k proniknutí hustých vrstev mraků jednoho z nejzáhadnějších měsíců ve sluneční soustavě. Když pak sonda klesala, tak pod mraky pořizovala snímky blížícího se povrchu, stejně tak jako několik snímků ze samotného povrchu. Tato perspektiva nahoře z výšky 3000 m vznikla digitálním spojením a přizpůsobením měřítka množství snímků. Stereografická projekce nahoře ukazuje 360° pohled na povrch Titanu. Jasné oblasti na obrázku nahoře a vlevo jsou považovány za poměrně vyvýšené a protkané odtokovými kanály vymletými řekami metanu. Hypotéza pokládá jasné útvary napravo za hřebeny z ledového štěrku. Zdá se, že šipkou vyznačené Huygensovo místo přistání, spočívá na tmavém jezerním dnu, které bylo kdysi napájeno velkým tmavým tokovým kanálem nalevo. Sonda Huygens nečekaně vydržela na Titanově drsném povrchu tři dlouhé hodiny.

Štítky: Cassini, Titan, Huygens


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »