Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Osm kilometrů nad Titanem

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Jaké jsou tyto povrchové útvary na Titanu? Zarolujte doprava a uvidíte panoramatický pohled, který minulý týden pořídila sonda Huygens při svém sestupu na Saturnův tajemný měsíc. Vědci si ale stále nejsou jisti, co opravdu na obrázku nahoře je. Zdá se, že úplně vlevo je hranice mezi jakýmsi druhem hladkého tmavého terénu a vzdálenějšího rozeklaného terénu. Ve středu snímku a vlevo jsou bílé oblasti, které by mohly být typem přízemních mlh. Sonda Huygens přistála ve tmavé oblasti daleko vpravo a našla část povrchu Titanu, která svou konzistencí odpovídá vlhkému písku a má povrchovou teplotu -179 stupňů Celsia. Huygensovy baterie vydržely neočekávaně dlouhé tři hodiny, když odesílaly snímky a údaje k mateřské lodi Cassini, která obíhá kolem Saturna a armádě nejcitlivějších radioteleskopů na Zemi. Analýza Huygensových snímků bude nejspíš pokračovat po léta při pokusech o lepší porozumění tohoto mraky zahaleného měsíce.

Štítky: Povrch, Titan, Huygens


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »