Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Osm kilometrů nad Titanem

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Jaké jsou tyto povrchové útvary na Titanu? Zarolujte doprava a uvidíte panoramatický pohled, který minulý týden pořídila sonda Huygens při svém sestupu na Saturnův tajemný měsíc. Vědci si ale stále nejsou jisti, co opravdu na obrázku nahoře je. Zdá se, že úplně vlevo je hranice mezi jakýmsi druhem hladkého tmavého terénu a vzdálenějšího rozeklaného terénu. Ve středu snímku a vlevo jsou bílé oblasti, které by mohly být typem přízemních mlh. Sonda Huygens přistála ve tmavé oblasti daleko vpravo a našla část povrchu Titanu, která svou konzistencí odpovídá vlhkému písku a má povrchovou teplotu -179 stupňů Celsia. Huygensovy baterie vydržely neočekávaně dlouhé tři hodiny, když odesílaly snímky a údaje k mateřské lodi Cassini, která obíhá kolem Saturna a armádě nejcitlivějších radioteleskopů na Zemi. Analýza Huygensových snímků bude nejspíš pokračovat po léta při pokusech o lepší porozumění tohoto mraky zahaleného měsíce.

Štítky: Povrch, Titan, Huygens


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »