Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Osm kilometrů nad Titanem

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Jaké jsou tyto povrchové útvary na Titanu? Zarolujte doprava a uvidíte panoramatický pohled, který minulý týden pořídila sonda Huygens při svém sestupu na Saturnův tajemný měsíc. Vědci si ale stále nejsou jisti, co opravdu na obrázku nahoře je. Zdá se, že úplně vlevo je hranice mezi jakýmsi druhem hladkého tmavého terénu a vzdálenějšího rozeklaného terénu. Ve středu snímku a vlevo jsou bílé oblasti, které by mohly být typem přízemních mlh. Sonda Huygens přistála ve tmavé oblasti daleko vpravo a našla část povrchu Titanu, která svou konzistencí odpovídá vlhkému písku a má povrchovou teplotu -179 stupňů Celsia. Huygensovy baterie vydržely neočekávaně dlouhé tři hodiny, když odesílaly snímky a údaje k mateřské lodi Cassini, která obíhá kolem Saturna a armádě nejcitlivějších radioteleskopů na Zemi. Analýza Huygensových snímků bude nejspíš pokračovat po léta při pokusech o lepší porozumění tohoto mraky zahaleného měsíce.

Štítky: Povrch, Titan, Huygens


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »