Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 346 v Malém Magellanově mračnu

Uznání: A. Nota (ESA/STScI) et al., ESA, NASA

Satelitní galaxie Mléčné dráhy Malé Magellanovo mračno (Small Magellanic Cloud - SMC), je div jižní oblohy vzdálený zhruba 210 000 světelných let v souhvězdí Tukana. Mezi kupami v SMC a mlhovinou NGC 346 se nachází dalekohledem Hubble Space Telescope nahoře zobrazená hvězdotvorná oblast o rozměru asi 200 světelných let. Astronomové při zkoumání NGC 346 identifikovali populaci embryonických hvězd zřetězených s tmavými, překříženými prachovými pásy, které jsou zde vidět vpravo. Světlo hvězdných infantů, kteří se stále smršťují ve svých zárodečných mračnech, se zbarvuje okolním prachem dočervena. Samotné SMC, malá, nepravidelná galaxie, představuje typ galaxie dosti běžné v ranném Vesmíru. Dnes se ale o těchto malých galaxiích předpokládá, že jsou stavebními bloky pro větší galaxie. A o hvězdných porodnicích jako je NGC 346 uvnitř SMC se předpokládá, že se podobají těm v ranném Vesmíru.

Štítky: Star-formation, Small magellanic cloud, Ngc346


19. vesmírný týden 2026

19. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 5. do 10. 5. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a o něco výše je Jupiter. Aktivita Slunce je poměrně nízká. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) je nyní vidět z jižní polokoule. Startoval Falcon Heavy po více než roční odmlce. Družice Amazon Leo startovaly na Falconu 9 i Ariane 46. Před 65 lety se do kosmu podíval první Američan Alan Shepard.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce nad Sirotčím hrádkem Klentnice.

Další informace »