Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krajina na Titanu

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Tento barevný pohled z Titanu se dívá přes náhle důvěrně známou, byť vzdálenou krajinu na největším Saturnově měsíci. Tuto scénu zachytila sonda ESA Huygens po svém 2 1/2 hodinovém sestupu hustou dusíkatou atmosférou s metanem. Kameny rozeseté po celé scenerii, která se na úrovni země koupe v trochu strašidelném oranžovém světle, by se mohly skládat z vody a uhlovodíků zmrzlých při nehostinné teplotě -179C. Světle zbarvený kámen dole vlevo od středu má jen 15 centimetrů a leží ve vzdálenosti 85 centimetrů. Talířovitá sonda dosedla rychlostí 4,5 metrů za sekundu (16 kilometrů za hodinu) a předpokládá se, že se zabořila asi 15 centimetrů do povrchu, který má konzistenci vlhkého písku nebo jílu. Huygensovy baterie jsou už sice vyčerpané, ale sonda přenášela údaje více jak 90 minut po přistání. Bizardní chemické prostředí na Titanu může nést známky podobnosti s prostředím na planetě Zemi přetím, než se vyvinul život.

Štítky: Titan, Saturn moon, Huygens probe, Cassini mission


3. vesmírný týden 2021

3. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 1. do 24. 1. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars procházející kolem Uranu. Aktivita Slunce je nízká. Proběhl první testovací zážeh centrálního stupně připravované obří rakety SLS. Naopak test Starship SN9 byl odložen pro výměnu motorů. Očekáváme starty rakety Falcon 9, Electron a LauncherOne. Krtek na Marsu skončil svou neúspěšnou misi. Podívejte se na kosmonautickou aplikaci a web pro děti. Před 15 lety startovala sonda New Horizons k planetě Pluto, aby následně prozkoumala už jen trpasličí planetu a jeden malý objekt Kuiperova pásu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

California-Taurus-M45

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2020 získal snímek „California-Taurus-M45“, jehož autorem je Evžen Brunner   Do našich krajin přichází pomalu zima a s ní se nám v průběhu noci vysoko nad hlavu dostávají zajímavá souhvězdí. Tak například Býk či Perseus. A

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety Uran a Mars blízko u sebe a přitom tak daleko od sebe

Další informace »