Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krajina na Titanu

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Tento barevný pohled z Titanu se dívá přes náhle důvěrně známou, byť vzdálenou krajinu na největším Saturnově měsíci. Tuto scénu zachytila sonda ESA Huygens po svém 2 1/2 hodinovém sestupu hustou dusíkatou atmosférou s metanem. Kameny rozeseté po celé scenerii, která se na úrovni země koupe v trochu strašidelném oranžovém světle, by se mohly skládat z vody a uhlovodíků zmrzlých při nehostinné teplotě -179C. Světle zbarvený kámen dole vlevo od středu má jen 15 centimetrů a leží ve vzdálenosti 85 centimetrů. Talířovitá sonda dosedla rychlostí 4,5 metrů za sekundu (16 kilometrů za hodinu) a předpokládá se, že se zabořila asi 15 centimetrů do povrchu, který má konzistenci vlhkého písku nebo jílu. Huygensovy baterie jsou už sice vyčerpané, ale sonda přenášela údaje více jak 90 minut po přistání. Bizardní chemické prostředí na Titanu může nést známky podobnosti s prostředím na planetě Zemi přetím, než se vyvinul život.

Štítky: Titan, Saturn moon, Huygens probe, Cassini mission


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »