Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krajina na Titanu

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Tento barevný pohled z Titanu se dívá přes náhle důvěrně známou, byť vzdálenou krajinu na největším Saturnově měsíci. Tuto scénu zachytila sonda ESA Huygens po svém 2 1/2 hodinovém sestupu hustou dusíkatou atmosférou s metanem. Kameny rozeseté po celé scenerii, která se na úrovni země koupe v trochu strašidelném oranžovém světle, by se mohly skládat z vody a uhlovodíků zmrzlých při nehostinné teplotě -179C. Světle zbarvený kámen dole vlevo od středu má jen 15 centimetrů a leží ve vzdálenosti 85 centimetrů. Talířovitá sonda dosedla rychlostí 4,5 metrů za sekundu (16 kilometrů za hodinu) a předpokládá se, že se zabořila asi 15 centimetrů do povrchu, který má konzistenci vlhkého písku nebo jílu. Huygensovy baterie jsou už sice vyčerpané, ale sonda přenášela údaje více jak 90 minut po přistání. Bizardní chemické prostředí na Titanu může nést známky podobnosti s prostředím na planetě Zemi přetím, než se vyvinul život.

Štítky: Titan, Saturn moon, Huygens probe, Cassini mission


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »