Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzrušující Titan

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Na tomto pohledu ve falešných barvách jsou vidět vzrušující útvary na Titanově povrchu, které jsou normálně ukryté tlustou atmosférou se závojem. Snímek pořídila 26. října kosmická sonda Cassini při svém prvním blízkém průletu kolem Saturnova oparem zahaleného měsíce. Červené a zelené barvy zde odpovídají specifickým vlnovým délkám, které absorbuje metan v Titanově atmosféře, zatímco pronikavější infračervené pásmo odhaluje jasné a tmavé povrchové oblasti. Ultrafialové údaje ukazují na rozsáhlou horní atmosféru a vrstvy závoje, které jsou vidět modře. Na měsíci o průměru přes 5000 kilometrů se u středu snímku rozprostírá jasný útvar o velikosti kontinentu, vlevo ohraničený kontrastujícím tmavým terénem, který je znám jako Xanadu. Jak družice Saturna Cassini tak i přistávací modul na Titan Huygens plánují další výzkumy, ale zatím zůstávají původ i podstata povrchových útvarů Titanu neznámé.

Štítky: Saturn, Cassini, Titan, Flyby


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »