Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojitý zákal nad Titanem

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Většina měsíců nemá žádnou vrstvu zákalu, proč má Titan hned dvě? Snímky ze sondy Cassini, která minulý měsíc vklouzla na oběžnou dráhu kolem Saturna potvrzují, že nejtajemnější měsíc ve sluneční soustavě je nejen obklopen tlustou atmosférou, ale také dvěma zřetelnými slupkami zákalu. Tyto vrstvy jsou vidět na ultrafialovém snímku nahoře ve falešných barvách jako nachové. Titanova neprůhledná atmosféra je podobná zemské atmosféře, která se skládá především z dusíku. Když do vysokých vrstev atmosférického dusíku a metanu naráží energetické sluneční světlo, tak začíná vznikat stopové množství organických sloučenin jako je etan a oxid uhličitý. V oddělených vrstvách zákalu jsou pravděpodobně tyto a další komplexní organické molekuly. V prosinci 2004 vypustí Cassini sondu Huygens, která má přistát na Titanu.

Štítky: Cassini, Atmosféra, Titan


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »