Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojitý zákal nad Titanem

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Většina měsíců nemá žádnou vrstvu zákalu, proč má Titan hned dvě? Snímky ze sondy Cassini, která minulý měsíc vklouzla na oběžnou dráhu kolem Saturna potvrzují, že nejtajemnější měsíc ve sluneční soustavě je nejen obklopen tlustou atmosférou, ale také dvěma zřetelnými slupkami zákalu. Tyto vrstvy jsou vidět na ultrafialovém snímku nahoře ve falešných barvách jako nachové. Titanova neprůhledná atmosféra je podobná zemské atmosféře, která se skládá především z dusíku. Když do vysokých vrstev atmosférického dusíku a metanu naráží energetické sluneční světlo, tak začíná vznikat stopové množství organických sloučenin jako je etan a oxid uhličitý. V oddělených vrstvách zákalu jsou pravděpodobně tyto a další komplexní organické molekuly. V prosinci 2004 vypustí Cassini sondu Huygens, která má přistát na Titanu.

Štítky: Cassini, Atmosféra, Titan


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »