Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojitý zákal nad Titanem

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Většina měsíců nemá žádnou vrstvu zákalu, proč má Titan hned dvě? Snímky ze sondy Cassini, která minulý měsíc vklouzla na oběžnou dráhu kolem Saturna potvrzují, že nejtajemnější měsíc ve sluneční soustavě je nejen obklopen tlustou atmosférou, ale také dvěma zřetelnými slupkami zákalu. Tyto vrstvy jsou vidět na ultrafialovém snímku nahoře ve falešných barvách jako nachové. Titanova neprůhledná atmosféra je podobná zemské atmosféře, která se skládá především z dusíku. Když do vysokých vrstev atmosférického dusíku a metanu naráží energetické sluneční světlo, tak začíná vznikat stopové množství organických sloučenin jako je etan a oxid uhličitý. V oddělených vrstvách zákalu jsou pravděpodobně tyto a další komplexní organické molekuly. V prosinci 2004 vypustí Cassini sondu Huygens, která má přistát na Titanu.

Štítky: Cassini, Atmosféra, Titan


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »