Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics)

Nadcházející meteorický roj Perseid by měl být nejsilnější dnešní a zítřejší noc. I když by meteory měly být vidět celou noc, tak nejlepší doba pro pozorování je vždy každou noc mezi 2:00 a úsvitem. Na tmavé, bezměsíčné obloze můžete před úsvitem uvidět desítky meteorů za hodinu. Nadšenci v Evropě a v Asii mohou uvidět neobvyklý vzrůst meteorů kolem 21:00 UT. Oblohou budou přelétat zrna kosmického písku a štěrku poztrácená kometou Swift-Tuttle, která se po vstupu do zemské atmosféry odpařují. Zkušení pozorovatelé dokáží zpětným sledováním stop meteorů najít jejich místo konvergence v souhvězdí Persea, odkud pochází jméno tohoto každoročního roje meteorů. Na snímku nahoře je Perseida z roku 2002 nad formací skal v poušti na jihozápadě Spojených Států. Stíny a rozmazání je způsobeno dlouhou 10 minutovou expozicí. Nejjasnější Perseidy lze spatřit odkudkoliv ze Země sledováním neustále odesílaných snímků z kamer projektu Noční obloha živě (Night Sky Live).

Štítky: Perseidy, Meteorický roj


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »