Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics)

Nadcházející meteorický roj Perseid by měl být nejsilnější dnešní a zítřejší noc. I když by meteory měly být vidět celou noc, tak nejlepší doba pro pozorování je vždy každou noc mezi 2:00 a úsvitem. Na tmavé, bezměsíčné obloze můžete před úsvitem uvidět desítky meteorů za hodinu. Nadšenci v Evropě a v Asii mohou uvidět neobvyklý vzrůst meteorů kolem 21:00 UT. Oblohou budou přelétat zrna kosmického písku a štěrku poztrácená kometou Swift-Tuttle, která se po vstupu do zemské atmosféry odpařují. Zkušení pozorovatelé dokáží zpětným sledováním stop meteorů najít jejich místo konvergence v souhvězdí Persea, odkud pochází jméno tohoto každoročního roje meteorů. Na snímku nahoře je Perseida z roku 2002 nad formací skal v poušti na jihozápadě Spojených Států. Stíny a rozmazání je způsobeno dlouhou 10 minutovou expozicí. Nejjasnější Perseidy lze spatřit odkudkoliv ze Země sledováním neustále odesílaných snímků z kamer projektu Noční obloha živě (Night Sky Live).

Štítky: Perseidy, Meteorický roj


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »