Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics)

Nadcházející meteorický roj Perseid by měl být nejsilnější dnešní a zítřejší noc. I když by meteory měly být vidět celou noc, tak nejlepší doba pro pozorování je vždy každou noc mezi 2:00 a úsvitem. Na tmavé, bezměsíčné obloze můžete před úsvitem uvidět desítky meteorů za hodinu. Nadšenci v Evropě a v Asii mohou uvidět neobvyklý vzrůst meteorů kolem 21:00 UT. Oblohou budou přelétat zrna kosmického písku a štěrku poztrácená kometou Swift-Tuttle, která se po vstupu do zemské atmosféry odpařují. Zkušení pozorovatelé dokáží zpětným sledováním stop meteorů najít jejich místo konvergence v souhvězdí Persea, odkud pochází jméno tohoto každoročního roje meteorů. Na snímku nahoře je Perseida z roku 2002 nad formací skal v poušti na jihozápadě Spojených Států. Stíny a rozmazání je způsobeno dlouhou 10 minutovou expozicí. Nejjasnější Perseidy lze spatřit odkudkoliv ze Země sledováním neustále odesílaných snímků z kamer projektu Noční obloha živě (Night Sky Live).

Štítky: Perseidy, Meteorický roj


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »