Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics)

Nadcházející meteorický roj Perseid by měl být nejsilnější dnešní a zítřejší noc. I když by meteory měly být vidět celou noc, tak nejlepší doba pro pozorování je vždy každou noc mezi 2:00 a úsvitem. Na tmavé, bezměsíčné obloze můžete před úsvitem uvidět desítky meteorů za hodinu. Nadšenci v Evropě a v Asii mohou uvidět neobvyklý vzrůst meteorů kolem 21:00 UT. Oblohou budou přelétat zrna kosmického písku a štěrku poztrácená kometou Swift-Tuttle, která se po vstupu do zemské atmosféry odpařují. Zkušení pozorovatelé dokáží zpětným sledováním stop meteorů najít jejich místo konvergence v souhvězdí Persea, odkud pochází jméno tohoto každoročního roje meteorů. Na snímku nahoře je Perseida z roku 2002 nad formací skal v poušti na jihozápadě Spojených Států. Stíny a rozmazání je způsobeno dlouhou 10 minutovou expozicí. Nejjasnější Perseidy lze spatřit odkudkoliv ze Země sledováním neustále odesílaných snímků z kamer projektu Noční obloha živě (Night Sky Live).

Štítky: Perseidy, Meteorický roj


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »