Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozjímání pod oblohou

Uznání a copyright: Sebastien Giguere (Astrolab du Parc du Mont-Megantic)

Rozjímali jste nedávno pod oblohou? Tento týden bude vhodný pro půlnoční rozjímání z mnoha severních míst vzhledem k častým přeletům meteorů z meteorického roje Perseid. Roj Perseid se pomalu dostává do kvapíku, který by měl vyvrcholit během nocí 12. a 13. srpna. Na snímku z 1. srpna 2002 je skupina pozorovatelů nebe nedaleko Quebecu v Kanadě, která se těší z tmavé a zázračné noční oblohy, na které jsou jasné hvězdy, zelená polární záře, pás naší Galaxie Mléčné dráhy, majestátní východ Měsíce, pomalu prolétající Mezinárodní kosmická stanice a příležitostné záblesky Perseid. Když už na tomto záběru nejsou žádné meteory, tak je tam aspoň dosti nápadný Velký vůz.

Štítky: Obloha, Polární záře, Contemplation


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »