Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spektrum meteoru

Uznání a copyright: P. Jenniskens (SETI Inst.), E. Jehin (ESO) et al., FORS1/VLT, ESO

Číhat na krátký záblesk stopy meteoru na obloze s velmi velkým dalekohledem se zdá téměř nemožným úkolem. Ale přece měli 12. května 2002 astronomové štěstí, jelikož jasný meteor náhodou prolétnul přes úzkou štěrbinu jejich spektrografu na observatoři Paranal. Spektrograf v tom okamžiku zrovna studoval světlo ze supernovy a rozlišoval a zaznamenával mnoho emisních čar v blízkém infračerveném pásmu vytvářených atomy vzdálené hvězdné exploze. Pod montáží stopy meteoru a jednotek Velmi velkého dalekohledu na hoře Paranal, panel a ukazuje kombinované spektrum jak supernovy, tak meteoru z 12. května. Panel b pak po odečtení příspěvků od supernovy a od pozadí ukazuje emisní spektrum samotného meteoru. Emise meteoru vzniká díky kolizím atomů kyslíku, dusíku a molekul v přehřátém vzduchu podél zářící stopy ve výškách kolem 100 kilometrů.

Štítky: Meteor, Spectrum


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »