Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spektrum meteoru

Uznání a copyright: P. Jenniskens (SETI Inst.), E. Jehin (ESO) et al., FORS1/VLT, ESO

Číhat na krátký záblesk stopy meteoru na obloze s velmi velkým dalekohledem se zdá téměř nemožným úkolem. Ale přece měli 12. května 2002 astronomové štěstí, jelikož jasný meteor náhodou prolétnul přes úzkou štěrbinu jejich spektrografu na observatoři Paranal. Spektrograf v tom okamžiku zrovna studoval světlo ze supernovy a rozlišoval a zaznamenával mnoho emisních čar v blízkém infračerveném pásmu vytvářených atomy vzdálené hvězdné exploze. Pod montáží stopy meteoru a jednotek Velmi velkého dalekohledu na hoře Paranal, panel a ukazuje kombinované spektrum jak supernovy, tak meteoru z 12. května. Panel b pak po odečtení příspěvků od supernovy a od pozadí ukazuje emisní spektrum samotného meteoru. Emise meteoru vzniká díky kolizím atomů kyslíku, dusíku a molekul v přehřátém vzduchu podél zářící stopy ve výškách kolem 100 kilometrů.

Štítky: Meteor, Spectrum


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »