Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida - bolid nad Japonskem

Uznání a copyright: Katsuhiro Mouri & Shuji Kobayashi (Nagoya City Science Museum / Planetarium)

Pozorovatelé na celém světě se těší z nepřítomnosti jasného Měsíce na časné ranní obloze a hlásí nádhernou podívanou na letošní meteorický roj Perseid. Špičková frekvence je, tak se čekalo, asi jeden meteor za minutu. I když byla většina Perseid slabá, tak 12. srpna kolem 03:17 JST se oblohou nad Japonskem blýsknul tento jasný a barevný bolid. Stopa meteoru, která končí vpravo nahoře, míří dolů doleva, zpátky k radiantu roje mezi souhvězdími Persea a Cassiopei, zde je vidět zrovna nad věží v popředí. Dole pod stopou meteoru je vidět hvězdokupu Plejády. Meteorický roj Perseid se dá vystopovat k částečkám prachu z ohonu komety Swift-Tuttle, které dopadají do atmosféry rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu. Přestože každoroční vrchol roje přišel a už zase pominul, tak Perseidy by měly být viditelné i během několika dalších nocí, ale s podstatně sníženou frekvencí.

Štítky: Meteor, Bolid, Perseids meteor shower


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »