Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida - bolid nad Japonskem

Uznání a copyright: Katsuhiro Mouri & Shuji Kobayashi (Nagoya City Science Museum / Planetarium)

Pozorovatelé na celém světě se těší z nepřítomnosti jasného Měsíce na časné ranní obloze a hlásí nádhernou podívanou na letošní meteorický roj Perseid. Špičková frekvence je, tak se čekalo, asi jeden meteor za minutu. I když byla většina Perseid slabá, tak 12. srpna kolem 03:17 JST se oblohou nad Japonskem blýsknul tento jasný a barevný bolid. Stopa meteoru, která končí vpravo nahoře, míří dolů doleva, zpátky k radiantu roje mezi souhvězdími Persea a Cassiopei, zde je vidět zrovna nad věží v popředí. Dole pod stopou meteoru je vidět hvězdokupu Plejády. Meteorický roj Perseid se dá vystopovat k částečkám prachu z ohonu komety Swift-Tuttle, které dopadají do atmosféry rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu. Přestože každoroční vrchol roje přišel a už zase pominul, tak Perseidy by měly být viditelné i během několika dalších nocí, ale s podstatně sníženou frekvencí.

Štítky: Meteor, Bolid, Perseids meteor shower


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »