Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červený Měsíc třikrát

Uznání a copyright: Fred Espenak

Při široce pozorovaném úplném zatmění Měsíce 27./28. října si někdo možná myslel na baseball a někdo zase na Halloween. Měsíc klouzal zemským stínem a při úplné fázi zatmění nabral duchovité odstíny červené a oranžové. Červenavé barvy způsobuje sluneční světlo, které se v atmosféře rozptyluje a láme do jinak tmavé centrální oblasti stínu Země. Snímky pro tuto kompozitní fotografii pořídil astronom Fred Espenak, který si podívanou vychutnával z města Dunkirk v Marylandu v USA. Obrázek ukazuje Měsíc na začátku (vpravo), ve středu a na konci (vlevo) úplného zatmění, které trvalo 81 minut. I když k měsíčnímu zatmění může dojít dvakrát do roka, tak toto zatmění je možná význačné tím, že je prvním úplným zatměním Měsíce, ke kterému došlo při světové sérii baseballu.

Štítky: Lunární zatmění, Halloween, Baseball


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »