Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červený Měsíc třikrát

Uznání a copyright: Fred Espenak

Při široce pozorovaném úplném zatmění Měsíce 27./28. října si někdo možná myslel na baseball a někdo zase na Halloween. Měsíc klouzal zemským stínem a při úplné fázi zatmění nabral duchovité odstíny červené a oranžové. Červenavé barvy způsobuje sluneční světlo, které se v atmosféře rozptyluje a láme do jinak tmavé centrální oblasti stínu Země. Snímky pro tuto kompozitní fotografii pořídil astronom Fred Espenak, který si podívanou vychutnával z města Dunkirk v Marylandu v USA. Obrázek ukazuje Měsíc na začátku (vpravo), ve středu a na konci (vlevo) úplného zatmění, které trvalo 81 minut. I když k měsíčnímu zatmění může dojít dvakrát do roka, tak toto zatmění je možná význačné tím, že je prvním úplným zatměním Měsíce, ke kterému došlo při světové sérii baseballu.

Štítky: Lunární zatmění, Halloween, Baseball


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »