Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc jako dýně

Uznání a copyright: Sebastien Gauthier

Zdá se vám to dobře známé? Červené a oranžové barvy, které oduševňují měsíční tvář, vám možná připomenou úplné zatmění Měsíce z 27./28. října, ale tento snímek je ve skutečnosti montáž ze snímků z podobného měsíčního představení v květnu 2003. Fotomontáž se skládá z expozic pořízených v intervalu 8,5 minuty při úplné fázi zatmění, střed zatmění odpovídá centrální expozici. Hra světla na lunárním povrchu pěkně demonstruje, že jak se stín Země rozkládá do prostoru, tak není uniformně tmavý. Ve skutečnosti jsou měsíční moře a pohoří pořád viditelné i v zeslabeném, načervenalém slunečním světle, které do stínu kónického tvaru, neboli do umbry, rozptyluje atmosféra. Při zpracovávání těchto snímků do tohoto kompozitního obrázku si astronom Sebastien Gauthier vzpoměl na jinou duchovitou oranžovou tvář. Přejeme vám bezpečný a veselý Halloween!

Štítky: Lunární zatmění, Halloween


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Foceno v pondělí‎ ‎13‎. ‎srpna‎ ‎2018 0:53,15 s f/3,5 18 mm, ISO 12800

Další informace »