Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halloween a mlhovina Duchova hlava

Uznání: Mohammad Heydari-Malayeri (Observatoire de Paris) et al., ESA, NASA

Původ Halloweenu je starobylý a astronomický. Již od 5. století před Kristem byl Halloween slaven jako čtvrtící den (cross-quarter day), den napůl cesty mezi rovnodenností (stejná délka dne a noci) a slunovratem (minimální nebo maximální délka noci na severní polokouli). V našem moderním kalendáři ovšem skutečný čtvrtící den nastane až příští týden. Jiným čtvrtícím dnem jsou Hromnice (Groundhog's Day). Moderní oslavy Halloweenu zachovávají historické kořeny v oblékání, aby se zastrašili duchové smrti. Možná že vhodnou moderní poctou tomuto starobylému svátku je mlhovina Duchova hlava na snímku nahoře, který pořídil dalekohled Hubble Space Telescope. To, co se podobá fiktivnímu duchovi, je ve skutečnosti hvězdotvorná oblast NGC 2080 ve Velkém Magellanově mračnu, satelitní galaxii naší vlastní galaxie Mléčná dráha. Mlhovina Duchova hlava má asi 50 světelných let a je zde zobrazena ve skutečných barvách.

Štítky: Ghost Head Nebula, Halloween


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rho Ophiuchi z pouste v Kalifornii

Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.

Další informace »