Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Strašidelná hvězdotvorná oblast DR 6

Uznání: S. Carey (Caltech), JPL-Caltech, NASA

Jak mohly hvězdy vytvořit tak strašidelný a dobře známý tvar jako je lidská lebka? Zaprvé, složité procesy vzniku hvězd vytvářejí mlhoviny mnoha tvarů a velikostí a je to jen lidské vnímání, které identifikuje tvar lebky. Dále, fyzikální důvody pro velké, skoro prázdné dutiny, které připomínají oči a ústa lebky v mlhovině DR 6, spočívají v silných hvězdných větrech a energetickém světlu, které vyzařuje z asi deseti jasných mladých hvězd v centrálním "nosu" mlhoviny. Délka centrálního nosního mostu je asi 3,5 světelného roku. Hvězdotvorná mlhovina DR 6 se nachází asi 4000 světelných let daleko v souhvězdí Labutě (Cygnus). Snímek nahoře pořídil v minulém roce Spitzerův kosmický dalekohled ve čtyřech infračervených barvách. Možná, že tajemnost mlhoviny DR 6, kterou vnímáme, má připomenout, že dnešek je historicky duchovitý den všech svatých, který následuje po večeru všech svatých (All Hallow's Eve neboli "Halloween").

Štítky: Star-forming region, DR 6


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »