Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřková ulička na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co způsobuje bouřky na Saturnu? Vědci, aby to zjistili, tak vyslali povely sondě Cassini, která nyní obíhá Saturn, aby prověřila cirkulující pás mračen, kterému se přezdívá "bouřková ulička". Tento západně se pohybující oblačný prstenec byl od začátku roku 2004 neobvykle aktivní, vytvářel bílé vířivé bouře a tmavé bouře lemované zavinutými bílými mračny v kaskádách kolem celého plynného obra. Toulavý pás, stejně jako jiné části jižního Saturnu, byl zachycen do úžasných podrobností ve velmi specifickém pásmu infračerveného světla, které proniká Saturnovým horním závojem poměrně nedotčeno. Výsledek byl digitálně zaostřen a ukazuje v mračnech více podrobností, ale také vytváří falešné artefakty, jako jsou ohraničující prstence. Mezi spekulace o podstatě minulých bouřích na Saturnu patří konvektivní pohyby malého množství amoniaku a vody, roční období a stínové efekty velké soustavy prstenců. I když snímek nahoře poskytuje údaje a vodítka, tak stále zůstává záhadou, co vlastně bouře na Saturnu pohání.

Štítky: Saturn, Cassini, Storm alley


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »