Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouřková ulička na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co způsobuje bouřky na Saturnu? Vědci, aby to zjistili, tak vyslali povely sondě Cassini, která nyní obíhá Saturn, aby prověřila cirkulující pás mračen, kterému se přezdívá "bouřková ulička". Tento západně se pohybující oblačný prstenec byl od začátku roku 2004 neobvykle aktivní, vytvářel bílé vířivé bouře a tmavé bouře lemované zavinutými bílými mračny v kaskádách kolem celého plynného obra. Toulavý pás, stejně jako jiné části jižního Saturnu, byl zachycen do úžasných podrobností ve velmi specifickém pásmu infračerveného světla, které proniká Saturnovým horním závojem poměrně nedotčeno. Výsledek byl digitálně zaostřen a ukazuje v mračnech více podrobností, ale také vytváří falešné artefakty, jako jsou ohraničující prstence. Mezi spekulace o podstatě minulých bouřích na Saturnu patří konvektivní pohyby malého množství amoniaku a vody, roční období a stínové efekty velké soustavy prstenců. I když snímek nahoře poskytuje údaje a vodítka, tak stále zůstává záhadou, co vlastně bouře na Saturnu pohání.

Štítky: Saturn, Cassini, Storm alley


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »