Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Filmová smyčka měsíčního zatmění

Uznání a copyright: Forrest J. Egan (Digital Astro

Při zatmění Měsíce minulý týden se zdálo, že náš Měsíc zmizel. Jakmile se Země posunula mezi Měsíc a Slunce, tak zemský stín dopadl na měsíc a učinil jej docela tmavý. Na obrázku nahoře je využito zemské rotace, vícenásobné expozice a digitálního vylepšení pro vytvoření efektu filmové smyčky, který zvýrazňuje, jak Měsíc vypadal, když slábnul a po třech hodinách měsíčního zatmění se znovu objevil. Když stín Země postupně zakrýval Měsíc, tak se snímky Měsíce stávaly méně a méně jasné a během totality prakticky vymizely. V té době Měsíc, který normálně září přímo odraženým slunečním světlem, zářil pouze slunečním světlem ohýbaným přes zemskou atmosféru. Příští úplné zatmění Měsíce nebude ze Země viditelné až do roku 2007.

Štítky: Měsíc, Slunce, Lunární zatmění


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »