Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Filmová smyčka měsíčního zatmění

Uznání a copyright: Forrest J. Egan (Digital Astro

Při zatmění Měsíce minulý týden se zdálo, že náš Měsíc zmizel. Jakmile se Země posunula mezi Měsíc a Slunce, tak zemský stín dopadl na měsíc a učinil jej docela tmavý. Na obrázku nahoře je využito zemské rotace, vícenásobné expozice a digitálního vylepšení pro vytvoření efektu filmové smyčky, který zvýrazňuje, jak Měsíc vypadal, když slábnul a po třech hodinách měsíčního zatmění se znovu objevil. Když stín Země postupně zakrýval Měsíc, tak se snímky Měsíce stávaly méně a méně jasné a během totality prakticky vymizely. V té době Měsíc, který normálně září přímo odraženým slunečním světlem, zářil pouze slunečním světlem ohýbaným přes zemskou atmosféru. Příští úplné zatmění Měsíce nebude ze Země viditelné až do roku 2007.

Štítky: Měsíc, Slunce, Lunární zatmění


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »