Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce

Uznání: Tunc Tezel

Večer 9/10 ledna nastalo první a v roce 2001 jediné úplné zatmění Měsíce, když měsíční úplněk prolétnul stínem Země. Na rozdíl od úplného zatmění Slunce je úplné zatmění Měsíce viditelné během jevu pro kohokoliv na noční straně planety. Noční strana pro tuto geocentrickou nebeskou událost zahrnovala Evropu, Asii a Afriku, kde bylo možné vidět Měsíc ponořený do tmavé části zemského stínu po 62 minut, jak prošel severně od středu stínu. Tento teleskopický snímek zatmělého Měsíce byl pořízen nedaleko Ankary v Turecku blízko středu totální fáze. Skutečnost, že severní část (nahoře) zatmělého Měsíce je zřetelně jasnější dokonce i při středu totality demonstruje, že zemský stín není uniformně tmavý.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »