Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní Saturn z Cassiniho

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co se stalo se saturnovými všudepřítomnými mračny na jižním pólu? Na snímku Saturna nahoře jsou vidět světlé pásy, temné pásy a přesně nad jižním pólem je vidět tmavá skvrna. V infračerveném světle pořízený snímek nahoře zabírá asi 30 000 kilometrů a minulý měsíc ho pořídila automatická kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. Saturnova atmosféra má asi 75 procent vodíku, 25 procent hélia a malé množství těžších složek včetně vodní páry, metanu a amoniaku. Poměrně nízká gravitace ve vrcholcích mraků Saturna způsobuje tlustší vrstvu oparu, která zase činí atmosférické útvary rozmazanější než u Jupitera.

Štítky: Saturn, Cassini, South


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »