Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní Saturn z Cassiniho

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co se stalo se saturnovými všudepřítomnými mračny na jižním pólu? Na snímku Saturna nahoře jsou vidět světlé pásy, temné pásy a přesně nad jižním pólem je vidět tmavá skvrna. V infračerveném světle pořízený snímek nahoře zabírá asi 30 000 kilometrů a minulý měsíc ho pořídila automatická kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna. Saturnova atmosféra má asi 75 procent vodíku, 25 procent hélia a malé množství těžších složek včetně vodní páry, metanu a amoniaku. Poměrně nízká gravitace ve vrcholcích mraků Saturna způsobuje tlustší vrstvu oparu, která zase činí atmosférické útvary rozmazanější než u Jupitera.

Štítky: Saturn, Cassini, South


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »