Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozsvítila se mlhovina Nova Cygni

Uznání: Peter Garnavich (Notre Dame), 1.2-m Telescope, Whipple Observatory

Na starých fotografiích není žádný důkaz mlhoviny, která je vidět nahoře. V roce 1992 odhodil bílý trpaslík v souhvězdí Labutě (Cygnus) svoje vnější vrstvy v klasickém výbuchu novy, ta událost nese název Nova Cygni 1992. Místní mezihvězdné okolní bylo zaplaveno světlem, které ozářilo i toto už existující plynové mračno, vybudilo existující vodík a tak vyvolalo červenou emisi. Plyn, který byl opravdu vyvržen z novy lze spatřit jako malou červenou kouli nad středem fotografie. Světlo z obálky novy nakonec zeslábne a tato mlhovina se zase stane neviditelná.

Štítky: Nova, Bílý trpaslík, Nova Cygni


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »